Pár rad pro skialpové začátečníky
Nikdo nemůže umět všechno, a proto se s vámi dělíme o informace a hlavně o zkušenosti. Na svých akcích se setkáváme s úplnými začátečníky, kteří někdy evidentně tápou. Rádi pomáháme, protože se stává, že chodí do kopce se zajištěnými botami na sjezd, s podpatky i na rovině nebo dokonce i s vázáním přepnutým na sjezd. Proto jsme sestavili a nakreslili pár rad pro úplné začátečníky a samouky.
Jak začít?
Nejlépe s někým, kdo už na tom někdy stál nebo tuhle aktivitu provozuje. Vyberte si klidně pro začátek nějaký jednoduchý terén, svah a rozumně dlouhou túru. Nemusí vám totiž sedět boty z půjčovny a túra se může proměnit v peklo. Mějte dost lepení na nohy.
Lockdown
Nezapomínejte, že boty se přepínají na chůzi a na sjezd. Různými systémy. Osvojte si přepínání a při chůzi mějte komín nezajištěný, aby se vám pěkně a pohodlně šlapalo.
Podkložky pod botou
Na rovině nepoužívejte podložky pod paty. Jako simulátor chůze z kopce to nefunguje!
Aby neujely lyže
Dávejte bacha při odlepování pásů z lyží, aby vám prkýnka neujely do doliny. Aktivujte si před tím brzdičky přepnutím vázání na sjezdový mód. Některá vázání to mají automaticky po otevření čelistí vázání.
Sedmimílové pásy
Vyždímejte z pásů maximum. Nebojte se tedy na rovině sklouznout a protáhnout krok. Tempo tak zůstává, ale zvýší se rychlost.
Vybavení
V batohu mějte podle náročnosti túry či plánované divočině náhradní oblečení, čelovku, lékárnu, lyžařské brýle (ideálně i helmu), záložní rukavice a lavinovou výbavu (lopatu a sondu). Mějte co nejmíň věcí pověšených na batohu. Při sjezdu je můžete poztrácet. A vyhledávač na sobě pod oblečením.
Do kopce
Do kopce se nechodí jenom přímo do svahu, ale ve strmém terénu se chodí tzv. "cik-cak". A je dobré se naučit skialpové otočky. V praxi se jich používá hned několik. Skialpová otočka by neměla být náročnější než samotná chůze do kopce!
Z kopce
Jako začátečníci se klidně pro první jízdu na "neznámých" lyžích vyberte sjezdovku. Odpoledne třeba i rozježděnou a neupravenou - ideální pro první obloučky do volného terénu.
A začít můžete třeba s českými horskými vůdci. Někteří jsou v Krkonoších doma. Ne jenom jako.