Jak se lezou ledy v Krkonoších
Než vyrazíme na ledy
Nejprve ověříme, že jsou ledy povoleny a sledujeme rezervační systém ledů na stránkách KRNAPu. Dohodnutý termín zarezervujeme. Dále vyladíme vybavení a způsob nástupu na ledy od parkoviště Medvědín v ŠM. Je několik možností nástupu: pěšky (doporučujeme teleskopické hole), na sněžnicích, na běžkách nebo na skialpech. Ještě se dohodneme na mačkách, podle vaší obuvi. Mačky nabízíme automatické (či rámové), které jsou vhodné na pevnou obuv, která má vpředu i vzadu "žlábek" na uchycení takových maček. Dále nabízíme poloautomatické a turistické mačky, které jsou vhodné na obuv bez jakékoliv přípravy na nasazení maček.
NOVINKA: od roku 2021 půjčujeme pevnou obuv Trezeta TFK8000 (tzv. duplexy - expediční obuv s teplou vnitřní botičkou, která umožňuje upnutí i rámových automatických maček), velikosti od 6 do 10.5, cena: 100 Kč/den.
Pod ledy je to cca 4 km pěšky = cca hodinku chůze. Na běžkách rychleji.
Zajišťujeme
Půjčujeme helmy, cepíny, mačky, sedáky, šrouby, lana a karabiny včetně kyblíku a odsedky.
V případě, že máte nějaké svoje vybavení, klidně si jej vezměte.
Sraz ve Špindlu
Zpravidla máme sraz v 8.00 hod ve Špindlerově Mlýně na P Medvědín. Odtam razíme Labským dolem na skialpech, sněžnicích, běžkách nebo jen pěšky (nejlépe s teleskopickými holemi) pod ledy "Buď fit neboli Buďfitka". Cesta nám zabere něco přes hodinu. Veškeré věci neseme na zádech v batozích a je třeba se o materiál podělit.
Pod ledy
Nejprve pod ledopádem vytvoříme BC (rozuměj základní tábor), kde si uložíme věci tak, aby nás neohrožoval padající led. Prvně ze všeho si nasadíme helmy. Jako na staveništi. :) Dále tam probereme navázání na lano a techniku jištění. Případně "gear management". Pak nasadíme mačky. Na ledech si ukážeme a prakticky osvojíme základní pohyb po ledu. Projdeme tzv. ledolezeckou školku tak, abych lezli hlavně efektivně. Pro tomto rozcvičení zpravidla následuje metodická vsuvka - jištění, šroubování šroubů.
První vaše lezecké kroky budou zcela jistě jištění horním lanem neboli na top rope. To se několikrát zopakuje. Budete se jistit a spouštět navzájem. Ukážeme si a vyzkoušíme slanění. Vytvoříme jistící stanoviště v ledu ze šroubů, cepínů a případně z abalakovových hodin.
Zájemci si budou moci vyzkoušet i vytáhnout vlastní směr či zajištěnou cestu šrouby (předjištěnou).
U kurzů na dva a více dní se vše intenzivně opakuje a přidává se štandování a nácvik na vícedélkové lezení a další zajímavé techniky včetně těch záchranných.
Doporučené vybavení
- kvalitní rukavice (na lezení prstové) + náhradní
- obuv vhodná pro lezení ledů
- vhodné oblečení včetně teplého na jištění a postávání pod ledy
- nepromokavé kalhoty (doporučujeme)
- nepromokavá bunda (více než vhodné)
- sluneční či čiré pracovní brýle (proti ledu)
- teplé tekutiny v dostatečném množství
- svačina (strava pouze z vlastních zásob).
Závěrem
Cílem kurzu je vám ukázat ledový svět a naučit vás bezpečný způsob jak si jej užívat. Případně poskytnout vám zážitek z lezení po zamrzlé vodě.